Ana Sayfa
Duyurular
Bölümümüzden Tübitak 1005 Projesi

Bölümümüzden TÜBİTAK - 1005 Projesi

Yürütücülüğü, Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Osman ELDOĞAN tarafından yapılan TÜBİTAK projesi Eylül 2015 itibarıyla başlamıştır.

 

Proje adı: El Kaslarının Rehabilitasyonu İçin Aktif, Dinamik Ve Taşınabilir Bir Cihaz Tasarımı

 

Destekleyen Kuruluş: TÜBİTAK - ARDEB

 

Proje Süresi: 18 Ay

 

Proje Bütçesi: 131.000 TL

 

Proje Ekibi:

Prof. Dr. Osman ELDOĞAN (Yürütücü)

Prof. Dr. İbrahim TEKEOĞLU (Araştırmacı)

Doç. Dr. Durmuş KARAYEL (Araştırmacı)

Yrd. Doç. Dr. Murat ÇİLLİ (Araştırmacı)

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Zahid YILDIZ (Araştırmacı)

Arş. Gör. Kasım SERBEST (Araştırmacı)

 

Proje Hakkında:

El, hem bir duyu organı hem de uygulayıcı bir organdır. Yapabildiği karmaşık hareketlerin yanı sıra elin en önemli işlevleri dokunma ile sağlanan duyusal işlev ve tutmadır. Sinir yaralanmaları, sinir felçleri, tendon yaralanmaları, yanıklar, kırıklar, miyopati, nöropati ve beyin hasarlarından ötürü el fonksiyonlarında kayıplar meydana gelmektedir. Mekatronik temelli teknolojilerdeki gelişmeler sayesinde ev ortamında kullanıma uygun egzersize dayalı tedavi cihazlarının geliştirilmesine devam edilmektedir.

 

Bu projenin amacı, özellikle hemiplejik el olgusu bulunan kişilerin rehabilitasyon sürecinde kullanılacak aktif, dinamik, ev ortamında kullanıma uygun, taşınabilir, düşük maliyetli ve yetişkin bireylerin antropometrik özelliklerine uygun orijinal bir cihazı, mühendislik tasarımı ve rehabilitasyon mühendisliği tasarımı yaklaşımlarına uygun bir şekilde tasarlamak ve üretmektir.

Fotoğraflar